Listopad 2007

SLEZSKÁ HARTA - Den otevřených

19. listopadu 2007 v 21:22 | MirT
... dveří na přehradě - poslední z článků co jsem tady nasliboval:
O možnosti navštívit přehradu takříkajíc "zevnitř" jsem se dověděl čirou náhodou z Krnovských listů den před akcí. V sobotu bylo dost hnusně a nikomu se nechtělo s vyjímkou Borise, kterého hned tak něco neodradí :-). Odměnou za naši "akčnost" nám bylo na hrázi sluníčko, modré nebe a svěží vítr ...
... panorama je složené z několika záběrů, proto je tak zakřivené. Šli jsme po náspu, v závětří a sluníčko příjemně hřálo.
Tady prohlídka začínala. Vítr a masa vody v pohybu pod námi ocelovou lávkou pohupovala. Těšil jsem se do strojovny. Uvnitř byl pán co poskytoval výklad. Kolem oken, docela vysoko, byl ochoz. Nikdo nepředpokládal, že by nás tam "pán" pustil. Tak jsem se ho zeptal ... za chvíli byl nahoře u oken kdo měl ruce nohy. Vzhledem k přístupu - po ocelovém žebříku ... myslím, že "pán" zalitoval, že to povolil :-). Usuzoval jsem tak podle těkajícího pohledu po bezprizorních, pobíhajících dětech.
Odtud jsme pokračovali zpět po lávce, po schodech podél přepadu. Do hlavní budovy s turbínami.
Pokud máte rádi armatury nelidských rozměrů, tak si přijdete na své ...
... ústí výpustě, pokud bude na jaře dost vody tak to bude zajímavá podívaná.
Do revizní štoly jsem se taky hrozně těšil. Bylo to tajuplné a výstup šikmo vzhůru byl docela výkon. Všude krápníky a nějaké měřáky, průsak vody je prý normální.
... revizní štolou jsme vystoupali k parkovišti. Podívaná určitě stojí za cestu, zbytek je zadarmo.
Cestou domů jsme v Razové sjeli až k vodě. Podél cesty se vyrojilo spousta rekreačních objektů. V kontrastu s nimi tu chátrá monumentální ubytovna či rekreační středisko. Celé jsme ho prolezli a kroutili hlavami nat tím zmarem ...
... z "jídelny" byl hezký výhled na Velký Roudný - starou sopku ... a první letošní sníh.

STARÁ VODA

8. listopadu 2007 v 23:15
(pokračování předešlého článku) ... tak si to tedy uháníme krajinou z křižovatky u Svatoňovic směr Budišov n. B. Krajina Nízkého Jeseníku je tu opravdu moc hezká, s dalekými výhledy a silnice je tu kvalitní. Do Budišova se sjíždí z kopečka. Pokud chceme do Staré Vody je třeba jet na Podlesí a Město Libavou. U starobylého kamenného můstku odbočujeme doleva, nahoru, přes železniční přejezd. Hned za kopcem kvalita silnice prudce klesá, ale jeli jsme po horší. Do obce Podlesí je to opět z kopce. Samotné Podlesí je jedna prudká zatáčka po rozbité cestě. Dál, směrem do vojenského prostoru Libavá, se povrch vozovky zlepšuje, ale cesta samotná zužuje :-) Uzounká silnička vede jakýmsi tunelem v křoví po stranách. Jel jsem tudy jednou ve vrcholném vegetačním období a křoviska na krajnicích byla tak hustá, že skrz ně nebylo vidět za jasného slunečného dne! Teď bylo pokročilé podzimní odpoledne a džungle po stranách působí depresivně i bez listí. Najednou ten tmavý "tunel" končí, v křovinatém údolí se před námi objeví růžový kostel - náš dnešní cíl! Když jsem jej viděl prvně, měl čerstvě opravenou fasádu a střechu. Vypadal jako zámek z pohádky.
Na fotkách vidíš "současnost versus minulost", na třetím obrázku pak interiér (ten jsem ale vyšťoural na internetu).
Teď už fasáda krapet vybledla a v pozdním odpoledni se zapadajícím sluncem kontrast parádního kostela a divočiny není tak ohromující. Sjíždíme až k závoře s cedulkou na níž stojí psáno: "Přejezd a průchod zakázán! Pozor střelba!" Nadšeně se s Konvajzem rozbíháme po okolí, za chvíli ho ztrácím z dohledu.Vychutnáváme si monumentální stavbu, zbytky piaristické koleje a Staré Vody vůbec. Obešel jsem kostel a nadšeně poskakuji po rozvalinách v okolí, prodírám se k nim skrz křoví - v motorkářské kůži to jde hladce. Fotil jsem dokud mi nedošla baterka ve foťáku. Dalo by se tu bláznit ještě dlouho, ale slunce zmizelo za vrcholky stromů a atmosféra místa se stala ponurou. Zůstat tady na noc by se mi moc nezamlouvalo. Míříme tedy k motorkám. Nádrže jsou matné rosou, se západem slunce přichází podzimní chlad. Ještě jsme si na něj letos nestačili zvyknout. Vytahujeme tedy kombinézy do deště, které teď výborně poslouží proti chladu. Chci vytáhnout klíčky od motorky a zděsím se. V kapse kožených kalhot nejsou! Představil jsem si kudy jsem se předcházející hodinu prodíral na mysli mi vytanula jehla v kupce sena. Zběsile prohledávám všechny kapsy a nadávám si. Šance, že bychom ten klíč od zapalování s blížícím se večerem našli se rovnají nule. Vrazím po několikáte ruce do kapes a ... v kapse je díra! Kampak vede ta díra? Do podšívky kalhot přece! A kam ústí nohavice? Do vysokých bot. Takže klíče budou nejdál ..., tak v botě! Nahmatávám je nakonec ještě v pošívce. Gatě ale musejí dolů! Je pěkná kosa. Kdyby nás někdo zpovzdálí sledoval ... Nedokážu "zlomyslným" klíčem najít cestu zpátky k díře :-))) takže, sakra, dělám díru novou na spodku nohavice ...
Tma se rychle blíží, vyrážíme k domovu. Tentokrát směr Město Libavá, neboť cesta se zdá přímější, rychlejší. Až do Libavé jsou kočičí hlavy. Krajina s dalekými výhledy, snad až do Beskyd, připomíná Šumavu. Západ slunce je rudý, obloha temně modrá, ale čistá. Zítra bude zase krásný den. Jedeme rychle. Hlavou se mi honí srnky přebíhající přes cestu na poslední chvíli, záludný štěrk za šera neviditelný a smrtelně nebezpečný. Vlasně nevím z čeho mám větší obavy. Srnky, štěrk, srnky, štěrk ... divoká svině, černá kočka - kocour s ohnivýma očima v dálkových světlech motocyklů :-) ... uááá.
Heroltovice, Domašov, Moravský Beroun ... silnice dost dobrá, klikatá a záživná přes všechna noční nebezpečí ... jízda je úchvatná! Opět zažívám ten neskonale příjemný pocit, kdy jedu nejrychleji jak je to možné členitou krajinou po kvalitní silnici na rozhraní dne a noci. Maximálně soustředěně vědom si všech nebezpečí, se vší zkušeností končící sezony a "vyjetostí" dnes už ujetých kilometrů, s pocitem, že starý motor mojí mašiny ve vlhkém nočním vzduchu bezvadně táhne ... V těch chvílích zapomínám na všechny bolesti a starosti ... domů nám to trvalo necelou hodinu. Zítra vyrazíme znova - tentokrát na Vidnavsko ... (pokračování příště).
P.S. Budišov http://www.budisov.cz/ trochu zapomenuté a ztracené město "na konci" ...
TOPlist

PRŮLET BABÍM LÉTEM NA MOTOCYKLU

2. listopadu 2007 v 19:01
... jsme si užívali ještě minulý měsíc. Dnes na těch posledních pár skutečně ještě teplých dnů můžeme jen smutně vzpomínat, ... a urvali jsme skutečně každý krásný den a Jituš měla velké pochopení! Konvajs - tajnůstkář dal v práci výpověď, měl spoustu volna a aniž by komukoliv něco prozradil chystal se do Anglie za prací, nevěděl jsem to ani já. Tím pádem byl připraven na vyjížďku kdykoliv mu to někdo navrhne ...
V ostravské nemocniční lékárně měli pro Ellu měli nachystané léky, které bylo potřeba vyzvednout. Byl pátek a pro cestu z Krnova do Ostravy je při hezkém počasí motorka ten nejlepší dopravní prostředek! Tu cestu jsem měl po všech těch jízdách za svýma holkama najetou takže jsem Konvajzovi trochu ujel. Vyzvedli jsme v lékárně co bylo třeba a pokračovali jsme přes Klimkovice do Bíloveckého Motobaru - na benzínce. Konvajz to tam nemá moc rád, protože obsluha tam má zvláštní svéráz a on to nedokáže překousnout. Já jsem našel způsob jak rychle bez čekání objednat, tak to tam moc neřeším. Hlavně že kolem postávají nějaké motorky a je na co koukat ...
Z Bílovce je pak moc pěkná cesta, a to je pro mě hlavní, přes Skřipov ku Hradci n. M., cesta "klikatice" vede nejdřív Starou Vsí a pak lesem, vlastně až do Hradce. (* Pokud by ses octl poblíž Bílovce o pěkném víkendu tak jižně v obci Bílov mají novou rozhlednu - super je, že je z ocelových roštů, skrz které je vidět - nic pro ty co se bojí výšek! Fotky jsou z loňska, ale ta rozhledna tam furt je :-).
... rozhlednu jsme tentokrát vynechali a projížděli dál oblíbenou trasou z Hradce přes Žimrovice, Domoradovice, Melč, Jánské Koupele ... Jánské Koupele ještě stále kupa mých přátel v jedné stopě nezná, přitom je to za rohem a tak nádherná krajina až srdce usedá :-)!
... a pohled na opačnou stranu:
... na tuhle louku se dostaneš tak, že na křižovatce u přejezdu Svatoňovice pojedeš asi 200 metrů ke Kružberku, pak odbočíš po polňačce doprava a pojedeš tak dlouho až se ti bude výhled do kraje líbit nejvíc :-), nám stačilo dalších 200 metrů. Ta polňačka nebyla zas tak strašná. Mám za to, že pokračovat po té polní cestě, dojeli bychom pravděpodobně k penzionu Velké Sedlo ... je to tak Marto, ... Pavle? - určitě to máte na kole najeto :-).
Ale "cesta je prach a štěrk a udusaná hlína" - jeden záběr z netradiční perspektivy a jedem domů. Zítra je také den.
... druhý den odpoledne, téměř na tom samém místě, ale odbočujeme na Budišov n. Budišovkou. Máme v úmyslu po čase omrknout kostel ve Staré Vodě. Je to vlastně to jediné, co ze Staré Vody zbylo ... (pokračování příště).