Listopad 2009

Podzimní jízda

28. listopadu 2009 v 23:32 | MirT
... vlastně jedna z jízd podzimem. Počasí nám motorkářům celkem přeje a tak se snažím urvat každý lepší den. Příjemné to vlastně je jen mezi 11. až 15. hodinou kdy sluníčko ještě trochu hřeje. V 15.30 slunce spadne za obzor a přichází chlad jako z hrobu. Nikam dál se nedá dojet a přitom si udržet příjemné pocity z jízdy. Jsem vpodstatě okolokomínový vyjížďkář a tak tím nijak zásadně netrpím. Má to své nesporné výhody. Člověk pozná své blízké okolí a na hezká místa se může rychle a levně vrátit. Rád bych je sem na blog nasypal. Snad se to někdy povede. Teď ale vpřed na podzimní okruh. Vyrazím z Krnova na Opavu. Je to zatraceně dlouho rovně, cestou nějaké ty padesátkové obce .... pryč odtud odbočím až v Neplachovicích u benzínky. Je tu autobazar a přímo na benzínce malá restaurace - řekl bych docela příjemné místo ke srazu a zahájení vyjížďky. Natankováno mám už z Krnova a jedu sám ... tak dál, dál. Dál prostě projedu Neplachovicema a pokračuju rovně. Na Štemplovec ne - odbočku minu. Za okamžik je tu opět benzínka tentokrát v Zadcích, fakt. Ani tady nedám vydělat, přehrnu se přes jedenáctku mířící na H. Benešov, Bruntál a tak. Sjíždím do Stěbořic a kdo teď nekouká kolem sebe, přijde o daleké výhledy do krajiny. Doporučuju klidnou jízdu. Jednak probíhá řepná kampaň, o krajině jsem se zmínil před chvílí ..., projíždím územím mnoha starých křížů kolem cest mezi poli. Kdo by chtěl dodržet přesně tuto trasu - a to upřímně radím (!), měl by ve Stěbořicích dát pozor a neodbočit na Jezdkovice. Nebyla by to sice žádná tragédie, ale drobet si zajede po ne zrovna dobrém asfaltu. Hrbaté vozovky si na tomto okruhu jěště užiješ. Nejsem si jistý, zda je bod 3 umístěn správně. Podstatné však je, že kousek za Arboretem je hospoda, o které jsem tady na blogu už psal. Prostě je to další možnost kde se dá ohřát zevnitř když si sebou nevezeš termosku s čajíkem o objemu 0,7l jako já:). Tak furt dál přes Bratříkovice až do Svobodných Heřmanic - taky jsou tu nějaké hospy. No bodejť! Kousek odsud jsou známé Šifry a kdo je nezná je jelen. Chodí se tu "nořit" zástupy "potápníků" z blízka i daleka. Dnes je to můj takový jako cíl.

Nebyl jsem tu snad dva roky a nestačím zírat. Místa, kde jsme se s Denisem fotili s motorkama před dvaceti lety jsou částečně odtěžena ... kolem první kupy břidlice kolem dokola a podél břehu upravena stezka. Další stezka je přímo v boku haldy a taky nad ní - jakoby takové vyhlídkové ochozy. Vypadá to zkrátka jinak než před lety. Nevím jak dalece hodlají naše břidlicové homole odtěžit tak si tam pospěš, kdo je chceš vidět celé ... Neměl jsem čas obejít celý lom po hraně. Taky se tu couralo spousta výletníků. Přijedu si to užít v nějaký hnusný den třeba autem. Hledat staré časy. S velkou termoskou se spoustou sladkého, horkého čaje s kapkou rumku. Taky si vezmu dva krajíce chleba se salámem a cigára ...

Nechávám za sebou jedno z oblíbených míst s potápěči v neoprenech co plavou mezi bójkami, lezou do vody, z vody, klepou se v trenclích ve větru u pátých dveří svých kombíků ... Budou tu i když bude na hladině modrého jezera led ...

Od "toho bodu (4) - Šifráku" jsem už vlastně na cestě domů. Kdysi jsem sem cestoval zásadně skrz Staré Heřminovy. Tehdy se přejíždělo přes koleje železniční trati vedoucí do Horního Benešova. Cestou k zatopenému lomu tvořil železniční přejezd jakousi lavici a když jel jeden dostatečně rychle byl z toho docela i malý skok. Děsívali jsme neznalé spolujezdkyně :). Trať je od nádražíčka až k Hornímu Benešovu dávno snesena. Silnice je tímto směrem stejně jako před lety neskutečně hrabatá, takže tudy tentokrát ne.

Vrátím se raději kousek zpátky do Svobodných Heřmanic odtud přes Horní Životice, opět překřížím jedenáctku a po nepříliš dobré cestě se třepu do Sosnové. Ti bez termosky a hladoví by mohli odbočit právě na zmíněnou jedenáctku a po hladké rychlé cestě zajet do motorestu Na Kukačce, o kterém je tu na blogu taky řeč. Čas ale hraje kvapík, slunce padá za kopec a vlhká zima z hrobu mě drží za prsty i v teplých rukavicích.

Ze Sosnové pokračuju na Lichnov. Připomínám, že celá tato hrbatá cesta je o krásných dalekých výhledech do krajiny! I když mi hodně chybí jakákoliv barva listů od svěží jarní zelené, přes sytou letní až po paletu podzimní, tak absence tohoto nabízí jakousi nezvyklou průhlednost. V tomto případě odkrývá pohled na Lichnov pod námi. Potom pár zatáček, průjezd obcí. Zatáčky za ní na Laryšov, opět asfaltové vlnobití a úchvatná vyhlídka na Krnov v dolíku. Pokud to stihnete jako já, tak jako bonus získáte západ slunce ... je to furt z kopce :) Kdysi jsme právě tady našátrali neutrál mezi trojkou a čtverkou, zhasli motor a dojeli zdarma až k domu kde jsem bydlel.

Jedu až k benzínce. Je třeba doplnit nádrž po okraj aby nerezavěla. Vyjížďka to byla pěkná, vyhlídková. Trvala tři hodiny a abych na ni hned tak nezapomněl zanechala mi kus žlutějílovité řepné kampaně na žebrovaném krytu olejového filtru, svodech, výfucích, blatnících, kyvce, botách ... Kdo máš rád krajinu bude se ti to líbit.