Listopad 2010

17. listopad

17. listopadu 2010 v 13:47 | MirT
Dnes je státní svátek - připomínka události spojené s datem 17. listopadu. "V roce 1939 spustili němečtí nacisté krvavé represe proti českým vysokoškolákům, v roce 1989 zakročila tehdejší Veřejná bezpečnost proti poklidné studentské demonstraci ... krásná stručná popiska pod klipem http://www.stream.cz/slavnedny/532425-17-listopad-den-studentu "

... tak jsem zavzpomínal co jsem tehdy dělal. To první datum jsem samozřejmě nestihl. Při tom druhém seděl vojín základní dvouleté (poslední dvouleté!) služby, spojař velitelské baterie dělostřeleckého oddílu VVŠ Vyškov - jistý M.T., se samopalem vz. 58 na kolenou, na cimře s kamarády. Proslýchalo se, že čekáme na ostré střelivo a další rozkazy. Nikdo nechápal co se děje, co bude. Bylo mi tehdy 21 a i když jsem žertoval, potily se mi ruce ale byly studené, v puse sucho. Měl jsem strach ...

Naši velitelé - tehdy soudruzi, jinak to nešlo, nevěděli nic. Vlastně to ani nebyli vojáci v pravém slova smyslu. Za ta léta poklidné selanky vlastně jen lidi v uniformách za dobré peníze. Kulatí v tvarech, zvyklí kličkovat před nadřízenými, jejich rozkazy vydávanými s ohledem právě na tento zvyk. Vlastně stejně jako my. Najednou ticho, žádný rozkaz ... takhle se ta hra přece nehraje! K budování a obraně socialistické vlasti vždy připraven ! ... snáď to nebude tak horký soudruzi. Počkáme a uvidíme. Nějak bylo, nějak bude. S plným břichem houby zle.

Když jsem se nad tím později pořádně zamyslel, došlo mi, že ti nejvyšší převratem nemají co ztratit, naopak. Pokud to proběhne v rukavičkách - sametově, po dohodě, nějak se dohodnem jsme přece češi ... Napětí povolilo, velitelé si řekli: "Jsme přece zabezpečovací útvar VVŠ a zabezpečujeme výuku. Naším úkolem je zajistit směny do kuchyně, nějaké ty stráže, dozorčí ke stolíku a tak, nějaké týpky do basy a na zametání placu - ať je vidět činnost, to je to oč tu běží (být či nebýt) a když tondlencto bude fungovat budou prémie. Jen tolik netlačit na pilu, ať si mládenci s pánem bohem nosí tu trikoloru na uniformě vz. 63 ... a víte co, dáme to do rozkazu ať to nosí všichi a stejně!" ... a nastaly nám v kasárnách zlaté časy uvolnění, samá úleva!

 O pár měsíců později jsme však museli domů ... a venku je to najednou složitější než to bývalo a my se snažíme naskakovat do vlaku, který jede už docela rychle.