Květen 2012

Nedělní ráno a dopoledne ...

29. května 2012 v 20:34 | MirT
... je vskutku nejideálnějším časem pro vyjížďku! Lidi, po závěrečném pracovním finiši, v pátek večer pařili v putykách jako by to bylo naposled, v sobotu odpoledne si připravovali karcinogení pochoutky na grilech a popíjeli svá piva. V neděli si pak rádi přispí. Zatím nikdo nikam nepojede. Nikdo se ještě nebude odnikud rychle vracet domů. Krajina bez lidí, skoro jen moje! Na celé dopoledne. Do garáže pro motorku jedu na kole. Je krásné ráno, slunce svítí, květnový větřík vane, teplota akorát. Ulice jsou ještě bez lidí a z oken slyším broukat "z rádia hlas" o tom, jaký bude báječný den. Za tím hlasem z rádia se linou vůně nedělních obídků. Žádné rychlovky! Cítím řízky a okurkový salát, něco pečeného se mísí s pachem zelí, bábovka ke kafi na odpoledne. Kdosi kdesi napomíná děcka, smích, hovor ... dobrá nálada se nese vlahým ránem Hlubčickou ulicí :) ...

V plánu mám původně jen okruh pro rychlíky a pak honem zpátky domů k práci na počítači. Je třeba dodělat resty za čtyři dny z minulého týdne na Šumavě. Sakra, jak se mi do toho nechce! Alibisticky si říkám - jestli mi dnes zatáčky půjdou, vyzkouším trochu jinou trasu. A šly! Neodbočil jsem tedy na Břidličnou, ale natáhl to až do Rýmařova, s tím, že se mrknu jestli náhodou nedali do kupy cestu od Huzové na Šternberk. Jel jsem tudy před pár lety a ta cesta byla tak rozbitá, že jsem si nedokázal představit, že by ji alespoň trochu nezalátali. Kousek za Rymákem jsem na chvíli zastavil abych se napil a nasál výhled, který jsem tušil za řídkým pásem smrků kolem silnice. Byl tam! Dal jsem si k němu tatranku v průhledném obalu a udělal pár fotek.

Až do Huzové jsem se bál, že na hrbaté cestě vytratím něco ze své nedělní nálady. Ale stačilo zvolnit na 60 a boží krajina vynahradila lidskou silnici. Za Huzovou si lidi vzali příklad z krajiny. Tomu rozsekanýmu, klikatýmu úseku, co jsem si pamatoval z dřívějška udělali nový povrch skoro až do Šternberka!

... skvělé! Na vlně euforie z báječné jízdy, jsem vlítnul do Šternberka, úplně bez plánu jak jím projedu. A tak jsem nakonec dojel po hlavní až na kruhový objezd (moc hezké město ten Šternberk!), odbočil na Krnov a hned se začal těšit na trať Ecce Homo za chvíli. Začal jsem pomalu zrychlovat už ve městě. Ne moc, abych nekazil lidem siestu, ale dost na to, abych se cítil skvěle. Dokonce ani na trati jsem nepotkal podobné pacienty. Snad proto, že podél se činili chlapíci z autoklubu - připravovali 32. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo ve Šternberku. Přísně si mne měřili autoritativními pohledy. Asi trénovali na funkce nabubřelých nervózních pořadatelů, jež budou bránit pivem zodvážnělým divákům aby nelezli na trať. Svižně a čistě, bez zbytečného brždění jsem si projel ty slavné zatáčky a raději zaplašil nápad, dát si je ještě jednou. Hladové oko na přístrojovce na mne začalo mrkat, jakože nic není zadarmo a každá legrace něco stojí. Rozhodl jsem se, že neodbočím rovnou na Bruntál, ale poženu se rovně dál a benzín vezmu ve Dvorcích. Tak jsem také učinil, o téměř 3 kačky za litr dráž. Nenechal jsem si však zkazit náladu. Obočil jsem až Bílčicích k Hartě a pak v Leskovci na Horní Benešov. Ta spojovačka je hnusně hrbatá! Vítr z plachet mi však s konečnou platností vzal úsek kousek za Lichnovem k Láryšovu. Rozbitý jak starý hradby. S novým povrchem si jej pamatuju když mi bylo cca 20 let. Ale to už je 24 co mi bylo krásných 20! Lítali jsme tudy s Denisem na třiapůlách na Šifrák nebo k lichnovskému rybníku ... Pak ještě přežít a neuhoupat se na cestě houpavý - kolem bývalého směťáku. Vyhlídka na Krnov, odpolední Hlubčák a jsem zpátky. Celkem to bylo 144km.


Modrý Bodlák

28. května 2012 v 16:42 | ČMN


Přesně to jsem si myslel

22. května 2012 v 21:55 | MirT
... takže se s tím nemusím psát. Tam "nahoře" dobře vědí, že byl nejvyšší čas lidem předhodit obětního beránka. Tenhle podivín se vskutku nabízel a jistě jako oběť vyhovoval celému politickém spektru http://www.reflex.cz/clanek/nazory/46380/lehka-teorie-spiknuti-proti-rathovi.html ... známé jméno, ale jistě malá rybka v českém Balatonu. Chtělo by to proklepnout lidi, co se zabývají věcma kde mizí opravdové prachy - třeba takové silnice a dálnice. To bych měl možná pocit, že se možná něco děje.

Krátký okruh pro rychlíky

14. května 2012 v 11:20 | MirT
... tady to bude trochu "drncat" jen mezi Lichnovem a Krnovem.


Kdo by si to chtěl zkrátit (tedy za předpokladu, že se bude vracet od Bruntálu směrem Lichnov - Krnov), může si dát třeba jen ty dvě zatáčky za odbočkou na Milotice směrem na Lichnov a po projetí té třetí (počet zatáček záleží na tom, co všechno kdo považuje za zatáčku že) při vjezdu do lesního úseku stačí dávat pozor a zhruba po sto metrech je vlevo poměrně velká asfaltová odbočka do lesa s travnatým ostrůvkem, kde se dá luxusně otočit dát si znovu trojici zatáček dolů s výhledem na Uhlířský Vrch s kostelíkem a odbočit do Milotic a s kopečka skoro zadarmo (5km!!!) sjet až k odbočce v Nových Heřminovech po slušné silnici. Taky si tu lze vytvořit slušnou mezeru v provozu a dát si nerušeně střelbu až do Bruntálu s pěknou vyhlídečkou do kraje, otočit se na benzínce počkat na mezeru a zase fičet zpátky. Samozřejmě je výhodné si vybrat den i denní dobu, je to přece jen hodně frekventovaná silnice!!! Zde je ta "otočka":


Taky se dá použít spojovačka Lichnov - Zátor s velmi slušným povrchem a vyhnout se hrbolatému úseku Lichnov - Láryšov. Tyhle dvě zkratky nám však poruší "pravidlo okruhu" - nevracet se stejnou cestou.

Bejvávalo

13. května 2012 v 19:16 | MirT
... to je rubrika v časopise květy. Hele co tam bylo teď v čísle 19/2012:


Když jsme tam byli loni na podzim našel jsem tam pohozenou pohlednici. Musel ji vynést z objektu nějaký oprsklejší "průzkumník" nedlouho před námi. Nebyla vůbec rozmočená, ležela si na trochu nebezpečném místě, ale stála mi za to:

... odkazy na nezaheslované fotogalerie na Rajčeti, jsou to ale samozřejmě staré věci:

68 km Andělská a zpět

12. května 2012 v 17:52 | MirT
Přes týden bylo fakt hezky. To už tak bývá, když jeden musí furt makat, něco řešit, dohánět ... a říká si: "Všecko todle dodělám dneska a zítra si udělám volnou!", ano je to typicky český přístup :). Jenže druhý den pár zazvonění mobilu a je to stejné jako včera. Ve čtvrtek jsem se už konečně dožral, popadl motorku a udělal si vyjížďku. Vzal jsem sebou do batohu malý stativ s přísavkou na nádrž a foťák abych to vyzkoušel. Malý foťák sice dělá pěkné video, jenže závit pro stativ už se nedělá uprostřed, ale na kraji přístroje, takže jsem si kvůli vibracím nedělal žádné iluze. Rozhodl jsem se jet na Andělskou Horu - mezi A.H. a Karlovicema je kus slušné klikatice v lese, takže hurá. Na Karlovice jsem odbočil už v Nových Heřminovech. Příroda pěkná, ovšem silnice žádný hit - hrbatá a ještě děravá k tomu, žádné překvapení. V lese, na křižovatce za Karlovicema jsem zastavil abych přibastlil na nádrž to heblo s foťákem. Mezi tím se mě pokusili sežrat komáři. Teplo motoru je přitáhlo jako magnet a nádavkem se jim naskytl můj ksicht k odpolední svačince. Kolem profičel nějaký kolega motorkář, vypadal jako Zdeněk S. na své nové Multisrandě (?). No zrovna s ním se teda měřit nebudu :), zvláště s foťákem na nádrži, zajištěným pro jistotu provázkem. Takže jsem se nechal vožírat od těch komárů a mrcasil se s tím provázkem - to kdyby náhodou v tom fofru ta přísavka udělala "plomp" a celé to letělo do kopru. Než bych zastavil a doběhl pro to, co zbylo ... Tak hotovo, nastartoval jsem, vyhnal jsem hmyz z odklápěčky, za jedna a jedem. Svižně jsem projel lesem až na kopec, zastavil a nedočkavě si pustil záznam. Úplně na prd! Sotva se SVčko dalo do pohybu, vibrace rozmlžily obraz tak, že i odrazky na patnících rozmazaně kroužily a vytvářely kolečka jako když v noci v ohni nažhavíte klacek a pak s ním v té tmě kroužíte, což je super podívaná, ale právě jen s tím klackem. A do toho se před objektivem půvabně vlnily oba konce toho provázku - to jediné pěkně ostře. Jak vidno, provázky vibracemi netrpí, cheche. Video jsem smazal, je třeba vymyslet něco jiného. Domů jsem se vracel klasicky, přes Bruntál, což je poměrně otravná rovina, zpestřená kouskem klikatice před Zátorem, který začíná Ptašnikovskou rodinnou zatáčkou :). Celkový dojem z akce - cítil jsem se hrubě neuspokojen :)

V pátek bylo velice horko, nikomu se do ničeho moc nechtělo a mně tuplem ne. Jen jsem dokola myslel na to, že v následujících dnech bude hnusně a příští týden budu mít jiné starosti. Seděl jsem u počítače, měl jsem puštěné mapy a čuměl do toho a koukal kudy jsem včera jel a vymýšlel a zvažoval. Benzín je drahý, je třeba vždycky trošku popřemýšlet a nejezdit úplně nazdařbůh. Priority jsou následující: 1.) obvykle je málo času - tak 3 hodinky, takže okruh kolem 100km 2.) musí to být okruh, takže nevracet se stejnou cestou 3.) co možná nejkvalitnější, nejopuštěnější cesta, která ovšem musí obsahovat vysoce kvalitní a co nejdelší úsek s klikaticí :) Včera jsem jel klikatici Andělskou, tak tedy zkusím vykoumat okruh s ní. Vykoumal jsem tohle:


Tady je to detailněji, aby byly vidět obce:

A tak jsem vypnul počítač a mazal pro motorku abych si to hned sjel. Byl jsem připraven, že od Krásných Louček budu trpět. Překvápko! Až do Purkartic je nová cesta. Moje nadšení ochladlo po vjezdu do lesa, kousek za vlekem. Lesní úsek až do Karlovic je sice hrbatý, štěrkatý a jehličnatý, ale ty nejhorší úseky jsou nově vysfaltované. Takže, jedete si pěkně lesem - ptáčkové, vůně, klády, štěrk a jehličí ... až jsem měl skoro pocit, že jsem někde minul značku se zákazem vjezdu všem pošukům na motorkách. Docela to šlo. Cítil jsem se moc dobře a to mi obvykle jde i rychlá jízda, kterou jsem si tentokrát opravdu užil na "Andělském úseku". Zde jsem utvrdil jednoho typa s Oktávkou v jeho přesvědčení, že všichni motorkáři jsou zvěř. No, ano, ale plná čára není plot, že ano :) Ve Světlé Hoře jsem odbočil na Dětřichovice a připravil se na úsek, který mi vytřese duši z těla. A opět to nebylo tak strašné. Cesta sice uzoučká a hrbatá ale dokonale opuštěná. Jezdí tudy snad jen lidi na chalupy. Taky koukali když kolem prohrčela plastiková motorka! Místní jí skoro nabízeli hrsti sena, takové to bylo v těchto místech překvapení :) ! Z lesa jsem se vynořil u splavu před Kunovem. Tentokrát jsem se cítil uspokojen. Ty lesní zkratky určitě nenadchnou sporťáky - musí se opatrně (zvlášť až krajnice zarostou!), ale jsem si jist, že se najde někdo,kdo je ocení :)

Tento úsek jsem zvládl bez zastávky za 1:30 hod.

Drobná úprava SV

12. května 2012 v 16:24 | MirT
Tak se nám zase pro změnu udělalo hnusně. Mám překvapivě volnější sobotu, takže jsem se vyprdnul dodělávat pracovní resty, udělal si úplné volno a jel do garáže udělat drobnou úpravu na SVčku. V čem spočívá? Mrkni sem, je to krátké, takže to dáš :) http://www.suzukisv.cz/tuning/53-zvyeni-vykonu-u-2-a-3-rychlosti- ... takže tohle jsem provedl a jsem zvědav jak se to projeví!


1. Jarní Společná

7. května 2012 v 14:03 | MirT
Fotky http://xj650.rajce.net/1_jarni_2012 heslo můj e-mail do obou kolonek.

... no a abych trochu popsal průběh, bylo to asi nějak takhle:

Ivo, po neblahých zkušenostech, organizování 1. Jarní Jaroní zrušil. My zbývající jsme se pokusili těžký prapor společných vyjížděk trochu pozvednout, včetně bečky. Nutno přiznat, že již zdaleka tak nehoříme jako před lety. Věk, starosti a dnešní doba nás poněkud odkrvily a místo pořádného společného praporu držíme každý svůj malý papírový praporeček na párátku, takový, co se píchá v některých restauračkách do jídla, s nápisem "Dobrou chuť!" ...
Letos začala 1.J. tím, že Martin (hlavní vlajkonoš :) svolal k sobě na zahradu opékačku pod heslem "Domluvíme se na té bečce". Bylo příjemně a veselo, Knedlík se opil a Ivo se díky tomu znovu na chvíli namočil do stejné řeky, ale nevkročil :). Když jsem se nad ránem společně s Radovanem vracel na kole domů, ztratili jsme se navzájem ve tmě, kousek za vraty. Ptáci už zpívali a o vyjížďce a bečce jsem měl stejně přesnou představu, ajko když jsem k ohni přijel :) ... zde pár obrázků ze začátku večera http://xj650.rajce.net/U_Martina (heslo můj e-mail do obou kolonek).

Naštěstí máme pátek, schůzovní den. Rozhodl jsem se pro vysoce umírněnou konzumaci, což ve finále byly tři desítečky. Návrh trasy - stejně jako loňská závěrečná byl přijat. Tak šup domů, ať jsme ráno čerstvoučcí! Ne jako loni, předloni, předpředloni - s kocovinou za krkem, jedno malé vyprošťovací, kafe a jeden růžový na cestu. Málem bych zapomněl! Petr s Ivetou se nadchli, že pojedou s námi na mém XJ, v sobotu ráno jsem si o hodinu přivstal a mazal na garáž založit baterku a oživit to, ručně nafoukat pneumatiky pro dva ... a oni nic. Nakonec jsem XJčko zatlačil zpátky do garáže a mazal na benzinu na sraz. Bylo nás dost jak je vidět na fotkách a v takovém počtu je třeba se připravit na to, že je to akce spíš společenského charakteru a nejspíš nikdo si jízdu neužije jak by si přál. Bylo s podivem, že i při nedodržení pravidel skupinové jízdy jsme se nepoztráceli. Snad si každý ze společné akce odnesl něco pozitivního a nebude si pamatovat jen veselý okamžik, kdy jsem jako navigátor lehce zaváhal a celou grupu navedl do slepé uličky. Jarda, který hlídal opozdilce, je tam za mnou všekny pěkně nadirigoval :) ... když on tam byl tak hezký asfalt!

V neděli se pak konala bečka na "Balasu" ... nějak nevím co k tomu připsat. Příliš velký kolektiv, kde se ne všichni navzájem dobře znají, ne každý se v takové společnosti umí cítit spokojeně. Ale co už. Díky za to.


Větroplaši nad Krnovem

7. května 2012 v 10:49 | viz klip
... na to se podívejte, zejména ty nízké průlety ve druhé třetině videa http://www.youtube.com/watch?v=d7FcmHLNQY0&feature=related

Poslední vyjížďka roku 2011

4. května 2012 v 9:41 | MirT
Blíží se sobotní "1. Jarní společná" a je konečně čas připomenout tu poslední roku 2011. Budu stručný - všem se moc líbila :)))
http://xj650.rajce.net/6_11_2011 heslem je moje e-mailová adresa, kterou je třeba vepsat do obou kolonek.

Trasa:

Takhle to „funguje“

1. května 2012 v 10:43 | neznám
# > # Geniálně vysvětleno ?!
# > #
# > # Průvodce tím, co se v Evropě (a USA) zvrtlo:
# > # Helga je vlastníkem baru.
# > # Zjišťuje, že téměř všichni její zákazníci jsou
# > # nezaměstnaní alkoholici, a jako
# > # taoví již nemohou dovoli podporovat její bar.
# > # Aby tento problém vyřešila, přichází s novým reklamním
# > # plánem, který jejím zákazníkům umožňuje pít nyní a platit později.
# > # Helga si zaznamenává vypité nápoje v knize (čímž
# > # poskytuje zákazníkům úvěr).
# > # Její reklamní strategie "pij nyní, plať # později" se
# > # rozkřikne a v důsledku
# > # toho proudí do jejího # baru stále větší počet zákazníků.
# > # Brzy má největší # prodeje ze všech ve městě.
# > # Tím, že umožňuje svým zákazníkům neplatit
# > # okamžitě,nesetkává
# > # se Helga s odporem, když v pravidelných intervalech zvyšuje ceny
# > # vína a piva,nejvíce konzumovaných nápojů.
# > # Následně se její hrubý prodej zvýší. Mladý a
# > # dynamický viceprezident v místní bance pochopí, že tyto dluhy
# > # zákazníků představují cenná budoucí aktiva, a zvyšuje Helze její
# > # úvěrový limit Nevidí žádný důvod k nepřiměřeným obavám,
# > # protože má jako kolaterál dluhy nezaměstnaných alkoholiků!!!
# > # V sídle banky experti na obchodování najdou způsob, jak
# > # vydělat obrovské provize a jak přeměnit tyto zákaznické
# > # úvěry na CHLASTACÍ DLUHOPISY.
# > # Tyto "cenné papíry" jsou zabaleny a zobchodovány na
# > # mezinárodních trzích s cennými papíry.
# > # Naivní investoři opravdu nechápou, že cenné papíry,
# > # které jsou jim prodávány jako "zajištěné dluhopisy" AA,
# > # jsou ve skutečnosti dluhy nezaměstnaných alkoholiků.
# > # Nicméně ceny dluhopisů neustále rostou!!" a tyto cenné
# > # papíry se brzy
# > # stanou nejprodávanějšími instrumenty nějakých
# > # předních brokerských domů.
# > # Jednoho dne, ačkoliv ceny dluhopisů stále
# > # rostou, manažer rizik v
# > # původní místní # bance rozhodne, že je čas
# > # požadovat zaplacení dluhů
# > # vytvořených pijáky v baru Helgy. Informuje o tom Helgu.
# > # Helga pak požaduje zaplacení po svých notorických
# > # kunšaftech, ale protože
# > # jsou to nezaměstnaní alkoholici, nemohou své chlastací
# > # dluhy splatit.
# > # Protože Helga nemůže dostát svým úvěrovým závazkům, je
# > # nucena zbankrotovat. Bar zavírá a 11 zaměstnanců přichází o práci.
# > # Ceny chlastacích dluhopisů přes noc spadnou o 90%.
# > # Zkolabovaná hodnota
# > # dluhopisových aktiv zničí likviditu banky a zabrání ji vydat
# > # nové úvěry, čímž dochází k zmrazení úvěrů a ekonomické
# > # aktivity ve společnosti.
# > # Dodavatelé baru Helgy ji poskytli štědré
# > # prodloužení termínů splatnosti
# > # a investovali do dluhopisů penzijní fondy svých firem.
# > # Nyní zjišťují,že
# > # čelí odpisům jejích špatných dluhů a ztrátě více než 90%
# > # předjímané hodnoty dluhopisů.
# > # Její dodavatel vína také vyhlašuje bankrot, zavírá
# > # firmu, která
# > # přetrvala tři generace, její dodavatel piva
# > # je převzat konkurencí, která
# > # okamžitě uzavírá místní pivovar a propouští 150 lidí.
# > # Naštěstí však banka, brokerské domy a jejich vedení
# > # jsou zachráněni a
# > # nouzově vyplaceni miliardami od vlády, bez jakýchkoliv podmínek.
# > # Zdroje potřebné pro toto nouzové vyplacení jsou získány
# > # novými daněmi
# > # uvalenými na zaměstnané, střední třídu, abstinenty,
# > # kteří nikdy v baru Helgy nebyli.
# > # Nyní už chápete?