Květen 2014

Krásno

27. května 2014 v 23:51 | MirT
Tak jsem viděl Krásno... Sokolův film "tady od nás" a nutně jsem potřeboval vidět tu nádrž u Šumperka. Prostě jsem o ní ani nevěděl, přiznávám. Člověk se trmácí po světě, zajímá se o kdeco a o tom co je za humny ví prd.

1. pokus
Po pátečním ohni u Martina jsem hned po ránu nebyl zrovna ve formě. To víš, pivo-víno-kořalka nepodporují časné vstávání. Nicméně již při 1. ranním močení v 5.45 jsem polknul růžovou a pořádně ji zapil. Do krvavých očí nalil kapky a ještě se mi povedlo na hodinku upadnout do bezvědomí, abych se v 8.00 vyloupl svěží jako růžička... no vlastně hlávka trochu bolela, ale co by jeden mohl čekat když uvnitř zahynulo spousta těch, no... však víš. Zatnul jsem zuby a dělal sám před sebou jako že nic. Horká sprcha, umytí kouřových vlasů, snídaně, pomoct Jituš s nákupem... 9.30, sobota, krásný den. Vytáhnul jsem motorku a vyrazil. Neměl jsem plán a doufal, že mě trasa napadne cestou. K žádnému osvícení však nedošlo. Projel jsem Lichnov, levou ruku v bok, odbočil na Bruntál... na horizontu temná hradba. Dostal jsem hlad a ztratil i ten náznak "jiskry" co jsem pracně vykřesal. Natankoval jsem na Žlutém kopci a mazal domů. K poledni začínalo být horko jako v pekle i na motorce a na peklo mám ještě chvíli čas... doufám!

Sobota večer...
Při procházce jsem rozvíjel báječnou ideu vlahého rána, kdy teplota je příjemná, silnice pusté, vůně husté a počasí do oběda vydrží... Když bude ráno svítit...! Nastavil jsem si budík.

2. pokus, neděle
5.45 ráno vlahé, bez mráčku. Žádné zdržování. Snídaně. Mám někomu napsat? Svačina a pití sebou, v 7.30 v garáži, v 8.00 na cestě. KRÁSA! Jedu na Krásno... Začínám stejně - na Lichnov. Ve stinných úsecích po nočním dešti ještě trochu vlhký asfalt. Odbočuju na Bruntál, nádhera. Žádný vítr, příjemná teplota - skoro chládek při jízdě, ale sluníčko se opírááá. Míjím pole podél cest, v ranním vlhkém (vlahém :)) vzduchu hutné vůně se vznášejí... louka zbarvená do běla heřmánkem a ten voní jako ďas, obilná pole, řepka - pomalu odkvétá a je cítit jako zatuchlý mokrý hadr - i to je vůně. Mašina s karburátory si libuje ve vlhkém chladném vzduchu, dvouválec "tluče bubeníček" na výjezdech ze zatáček. Jedu na Skřítek. Jesipa bude už otevřená budka s kolobáskama? Dělám si chuť na trampské cigáro. Klobása, kterou jsem s Leošem vyzkoušel minule byla hnusná, celou jsem si nechal, byly v ní hrozné věci. Ale slečny co ji prodávaly se hezky usmívaly a nevěděly... budka je zavřená, mažu dál, ušetřím. Zatáčky před i za Skřítkem jsou mokré, takže žádný sport. Hezky plynule, v dobré pohodě, nenechat nic náhodě. Před Sobotínem odbočuju na Rudoltice. Ještě nikdy jsem tudy nejel! Ostuda... Po sto metrech v lese zastavuju, abych se pokusil vyfotit rosu na louce, co ji co nevidět pokosí. V ranním slunci je louka hebce stříbrná jako kožíšek polární lišky :) Nádhera, málem jsem se rozplynul v obláčku nadšení, radši jedu dál. Po pár metrech mě pro změnu nadchne průhled křovím dolů na Sobotín. Za chvilku jsem na kopci. Minu kapličku pode mnou Hraběšice. Jsem na kopci, sjíždím dolů s vypnutým motorem. Řetěz, na podzim nový, dosud nemazaný, šustí a ptáci "řvou" jako krávy :). Šustím si to tak dolů Hraběšicema, pár chalupářů na mne kouká jako na zjevení. V tichosti se snesu až k lomu, pak brnknu o startér, esíčko, pak křižovatka z filmu (odbočka na Nový Malín) a... Krásno! To tě prostě sežere.

Stavím eSVéčko na Ivošův duralový čtverec a vykračuju si k lavičce bod břízkou. Fotím. Registruju hospodu, kempík, dobrý přístup k vodě, nepříliš čistou vodu. Je tu hezky. Krásně! Kolem pobíhají děcka s čísly. Nějaké závody asi. Chodím sem a tam, nakonec zakotvím na nejlepší lavičce. Ve stínu, pod břízou, za budkou si tiše svačím. Sluníčko začíná hřát, bude 10, přemýšlím zda se vydat na nádraží kde končil celý příběh z filmu, ale nevím které to bylo, byť mluvili o Libině... Moji lavičku má zjevně vyhlídnutou starší pán, jen čeká, až vypadnu. Nakonec, nevydrže čekat, si přisedne. Vyměníme si pár startovních vět a pak děda spustí..., že sem jezdí hnedka z jara dokud tu není hlava na hlavě... "a úplně špatná voda, ale přírodní voda je přírodní voda, přítok je slabý, je mu 75, diabetes, syn je už 30 let v Americe, podniká tam, daří se mu výborně, přispívá mu na hezké stáří, často tam lítá, úplně jiný svět!, tady nám lžou, prodávají šmejd, Američani nemají rádi Čechy, zlaté české ručičky už dávno neplatí, Evropa jde do háje, jak dlouho "to" (EU) Němci ještě vydrží sponzorovat, Sokol? Krásno? jó viděl, pěkná kravina, Sokol je kokot, chtěl jen vydělat prachy, polovina lokací prý neexistuje...", můj názor na cokoliv dědu vůbec nezajímá, nechávám tomu volný průběh, nakonec - má to svým způsobem hlavu a patu tak naslouchám. Po půlhodině se loučíme. Děda jde do vody já k motorce. Mrknu do mapy a rychle se rozhoduju. Nový Malín, doleva přes lesy na Mladoňov a Třemešek, zas doleva, klikaticí nahoru skrz Dobřečov na Horní Město, Rýmařov a domů. Trochu jsem se obával, že cesta ze mne vytřese duši, ale nebyla to až taková trága. Jasně, bylo asfaltové vlnobití, ale lesa vlahý stín vynahradil z nerovné cesty splín. Vzpomněl jsem si na reklamu na jakési SUV, které má jet s mladou dvojicí do Frýdku po "staré cestě" huaaá, ale je tu i nová, bezpečná cesta říká starousedlík s motykou ve slamáku... no, a já jel lesem "po staré", kolem studánky, pamětní desky zastřeleného hajného, přes kamené propustky, Sudety, přes "7 dní hříchu"... Z Rýmařova na Bruntál fofrem, domů na oběd!

Pár fotek z cesty tu http://xj650.rajce.idnes.cz/Krasno... přečti i popisky.

Jo a Krásno se nejmenuje Krásno, film se mi líbil... a 7 dní hříchu taky.