Září 2014„A žíti přestalo býti povinností“

16. září 2014 v 18:00 | MirT
...takovýto nápis najdete nastříkaný sprejem na skále u "Mořského oka" - jak se říká miniaturnímu zatopenému lomíku na kopci nad městem. Nebyl jsem tam dobrých 35 let! Ale abych nepředbíhal...

Sobota ráno, dva týdny nazpět. Předpověď na víkend prorokuje déšť, jak jinak. Obloha nad městem však vypadá skoro modře, dopoledne by to mohlo vydržet, tak sláva, jedu. Postupně jsem vyzkoušel vydat se všemi směry, abych zjistil, že modro je jen nad naším městem. Vždy pár kilometrů za cedulí jsem vjel do deště. Stačilo se však otočit na zpátek a po pár metrech - suchá cesta. Počasí je letos prostě od začátku divný, divný, divný. Babička, původem z Beskyd, která přišla po válce v rámci osídlení po odsunutých němcích říkávala, že tohle město stojí nad peklem, proto tady nikdy neprší. To samozřejmě není tak úplně pravda, neboť i tady nakonec, když na to přijde, chčije a chčije! Je možné, že s tím má co do činění soutok dvou řek a taky to, že leží v dolíku mezi kopci, takže příchod oblačnosti má jistá specifika...

Nakonec mě to pojíždění sem a tam otrávilo a skoro zadusilo jiskru nadšení, co jsem se ji snažil od rána pečlivě rozdmýchávat aniž bych dokázal něco pořádného přiložit. Do oběda byla ještě dobrá hodina když jsem si vzpomněl, že jsem na netu náhodou narazil na zmínku o našem "Mořském oku". Za mých školních let, v sedmdesátých letech, to byl častý cíl školních "pochoďáků" o pracovních sobotách. Chlebník, taková ta plastová lahev od octa nebo placatka od rumu a šlo se. Taky se tam chodilo poprve kouřit a vůbec asi dělat věci poprve. Říkalo se, že na dně leží potopený německý tank z druhé světové, znáš to, taková ta klasická klukovská pověst. Taky jsem se někde dočetl, že tam, taky v těch sedmdesátých letech, byla nalezena zavražděná těhotná dívka a to že prý je pravda. Zkoušel jsem dohledat nějaké informace, ale marně. Zkus se zeptat rodičů... možná si vzpomenou. Za totáče se toho moc na veřejnost nedostalo. No a tak jsem si tam teda zaskočil...

Dětské oči viděly ten lomík jaksi větší, ale jakési temné genius loci toho místa rozhodně zůstalo. Přesně jak pravil nápis na skalce "A žíti přestalo býti povinností" - místo jako stvořené uvázat si hezky v klidu a soukromí provaz na krk, na druhý konec balvan a šup s ním do tmavé vody, brrr. Jen bůh ví co všechno leží na dně! Skalky kolem jsou však porostlé heboučkým mechem, pestrými bylinami a takovou tou tenkou lesní travičkou a to vypadá dost hezky na to, vzít ten kámen na konci provazu do podpaží přenést ho kousek dál od vody, sednout si na něj a chvíli podumat o krásách světa. Na našem "lokálním slunci" to všechno kvítí vydává příjemnou letní vůni. Hlavně Vratič. Ten jsme jako děti s bratrem pomáhali trhat otci do výkupu a sušili ho na půdě. Voněl po celým baráku. Což se hodilo, protože díky vlnařským fabrikám po celém městě bylo všude spousta molů a my tu fabriku měli hned naproti... Když budete pozorní najdete tu pod stromem i kešku. Připsal jsem se přezdívkou na vybledlý seznam nálezců co byl v krabičce. Chvíli jsem tam šmejdil, koukal dolů na město na soutoku nad peklem a udělal pár fotek. Fotky hír, bez hesla:


... odpoledne jsme si pak vyrazili na procházku. V lomíku nad sídlištěm co bývaly dětské prolízačky, než je mládež zdevastovala natolik, že je motorovou pilou museli pokácet, jsem na skále nalezl nápis od stejného autora jako u "oka" nad letištěm, který hlásal: "A odešla tvá samota jakmile uslyšela tyto slova" (podepsáno trojúhelníkem) ... no, to už zní optimističtěji, co? Všimni si, vlevo od nápisu je v křoví betonový památníček, na kterém bývala mosazná či bronzová deska deska, už si nepamatuju, co tam bylo přesně napsáno, jen to, že v nápisu byla chyba. Nevzpomeneš si co tam bylo?

TOPlist

Malý příbytek, velký klid

15. září 2014 v 18:00 | MirT
Potřeboval jsem zabít chvíli času, než vyzvednu tatíka z chovatelské výstavy, tak jsem onu hodinku volna vyplnil procházkou po jednom ze zaniklých hřbitovů našeho města. Luštil jsem na rozmlácených, povalených, travou a křovím zarostlých pomnících data, jména, epitaf, neodborně hodnotil kamenickou práci... Fotky bez hesla hier:


Mám rád hřbitovy. Tak nějak mi to narovnává priority a dodává jistoty. Jednu určitě. Chvilku před tím, než si mi otec zavolal pro odvoz, šlapaly po louce ke hřbitovní kapli dvě jeptišky na kolech. Byla by to hezká fotka. Objely hřbitov a pak skrz pobořenou zídku procházely pomalu mezi hroby se sluncem v zádech.

...od města se pomalu blížil velkoobjemový dvouválcový rachot. Potom se objevila tyrkysovo-chromovaná obluda :)

TOPlist

Branná, Kolštejnský okruh po XVII.

14. září 2014 v 18:44 | MirT
Počasí tento rok stojí za prd. Ve znamení deště měl být i tento víkend. Přesto jsem zadoufal, že by alespoň zrána mohlo chvíli nepršet a v tom případě prostě pojedu do Branné na klasiky. Tuto sezónu jsem příliš často nevyjel z obav před deštěm, promarnil kupu volných dopo i odpolední pochodem od východu na západ - rozuměj z obýváku do kuchyně a poslední akci v motorkářském roce jsem si prostě nechtěl nechat blbě ujít. No a zadařilo se. Přijeli i "stylovkáři" ! Fotky tu:


Už podruhé nebo potřetí jsem tam byl jen na sobotní tréningy. Na jednu stranu je tam volněji, žádné davy, ale chybí tomu nedělní a hlavně závodní atmoška. Nabyl jsem dojmu, že letošní slabší účast závodníků ovlivnila špatná předpověď počasí. Trochu to tak zkrátka vypadalo. A možná už tak nehoříme. Nemluvě o tom, že dát dohromady partičku pro nějakou akcičku prakticky nelze.

TOPlist